Strona główna
Powołanie
Porozmawiaj
Spotkanie z ...
Jednym słowem
Drzwi Otwarte
Krużganek zakonny
Śladami świętych
Moja modlitwa
Listy od Was
Warto przeczytać
Galeria Foto

-- Partnerzy portalu --

Wydawnictwo Sióstr Loretanek

Żywa Wiara

Misyjne Drogi

-- Polecamy --

Oaza - Ko¶ciół Domowy












Czy pani doktor jest siostrą zakonną?

 Krużganek zakonny


 Z siostrą Barbarą Pełszyńską ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, rozmawia s.Inese Ewa

 Siostro Barbaro, siostra pracuje jako lekarz neurolog w szpitalu, a jednocześnie przyjeżdża do Mariówki, gdzie przyjmuje pacjentów. Tu powstaje nowe Dzieło Pomocy Chorym "Promień". Co kryje się pod tą nazwą?
Dzieło Pomocy Chorym to zaczątek nowej formy służby Zgromadzenia społeczeństwu. Celem "Dzieła" jest organizowanie opieki medycznej zarówno w zakresie leczenia i diagnostyki, jak również profilaktyki, rehabilitacji i opieki paliatywnej, ze szczególnym uwzględnieniem chorób neurologicznych i psychiatrycznych a także problemów związanych z zaburzeniami zachowania i uzależnieniami. Głównym adresatem tego "Dzieła" są ludzie najubożsi.

 Jak Siostra odkryła swoje" powołanie w powołaniu"? Czy wybór zawodu dokonywał się już będąc w Zgromadzeniu?
Powołanie do życia zakonnego "wyssałam chyba z mlekiem matki". Kiedy kończyłam szkołę podstawową byłam przekonana, że wstąpię do Zgromadzenia po maturze. Natomiast do wyboru zawodu lekarza dorastałam właściwie podczas pobytu w Zgromadzeniu. Początkowo nie byłam pewna, czy to rzeczywiście moja droga, czy to tylko młodzieńcze marzenia, ale decyzja Przełożonych Wyższych utwierdziła mnie w powołaniu.

 Czy pacjenci wiedzą, że ich lekarzem jest siostra zakonna? Czy to ma wpływ na relacje?
Niektórzy wiedzą, większość nie wie. Kiedy jednak zaczynają mówić o Bogu jest to dla mnie znak, że wiedzą. Ukrycie ma bardzo duży wpływ na relacje, kiedy nie wiedzą kim jestem, są bardziej naturalni.

 W dzieciństwie marzyłam o...
W dzieciństwie marzyłam o rodzinie. Chciałam mieć co najmniej czworo dzieci...

 Gdybym miała 2 dni wolnego czasu...
To zostałabym w domu żeby odpocząć.

 Dlaczego wrażenia z dzieciństwa pamiętamy najdłużej i najbarwniej? Jakie są pierwsze wspomnienia Siostry z tego okresu?
Dzieciństwo to jak czysta kartka, na którą życie nanosi treść; pierwsze treści zapisane są najsilniej i trudno jest je wymazać. Wydaje mi się, że najwcześniejsze wspomnienie pochodzi z okresu, kiedy miałam 2,5 roku - wtedy umarła moja babcia.

 Jakie czynniki sprzyjają zachowaniu dobrej pamięci w starości?
Na ten temat można by długo mówić, ale najogólniej można stwierdzić, że zachowaniu dobrej pamięci sprzyja zdrowy tryb życia i ciągły trening pamięci poprzez uczenie się, czytanie, pracę intelektualną. Niestety niektóre choroby, które przebiegają z otępieniem mają podłoże genetyczne i na ich rozwój nie mamy wielkiego wpływu.

 Jaki jest związek pomiędzy chorobą ciała a chorobą duszy?
Duch ożywia ciało - dusza i ciało stanowią jedność; udręki ciała odbijają się więc na duszy a cierpienie duszy rani ciało.

 Czy codzienne spotykanie się z cierpieniem, chorobą a nawet śmiercią wpływa na osobiste życie lekarza? Jaki jest ten wpływ?
Tak. Choroba, inwalidztwo, cierpienie, śmierć towarzyszą lekarzom każdego dnia są to bardzo trudne doświadczenia i nie mogą nie pozostawiać śladu na osobach towarzyszących pacjentowi. Ta trudna rzeczywistość przenika osobiste wartości, sposób reagowania, postrzeganie świata. Kiedy cierpienie i choroba spotyka lekarza - on podobnie jak każdy człowiek musi się z nimi zmagać i dorastać do śmierci.

 Co Siostra chciałaby życzyć tym, którzy będą odwiedzać naszą stronę?
Aby uczyli się kochać życie i nie bali się żyć w pełni. Śmierć jest tylko przejściem.

Bardzo dziękuję za rozmowę!

 Jak można wesprzeć Dzieło Pomocy Chorym "Promień"?
więcej informacji


Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej  

SŁUŻKI -  Przysucha 
 

Co o tym myślisz?

Masz pytania?
Chcesz porozmawiać?
Zobacz tu... 

Komentarze:

Jestem juz starszą kobietą -mam meża ale obydwoje jesteśmy nieszczęsliwi.Nie chodzi o pozycie małzeńskie to jest dobre nawet bardzo.Straciliśmy jedynego syna w wieku 18 lat.Nie mamy wiecej dzieci .:ogubiłam sie już w tym wszystkim i szukam odpowiedzi dlaczego? wiem ze jej nie znajdę.Piszę dlatego ze od czasu śmierci syna chorujemy i to dość poważnie.Mam zal do lekarzy w moim przypadku mówili ciagle lata przejściowe ja wiem swoje.Teraz wiem to nie ciało tak boli tylko dusza.Pozdrawiam siostrę lekarke oddaną chorym -Anna

Anna, 2012-02-26

Pozdrawiam z calego serca Siostre. Tez jestem lekarzem i tez mialem takie same plany: albo wybrac zycie zakonne, albo rodzine i dzieci. Tak wyszlo, ze mam wlasnie 4 dzieci. Czasem jest trudno dawac wiecej z siebie chorym niz dzieciom, bo zaczynam miec wyrzuty sumienia, ze za malo dbam o wlasne dzieci. W moim szpitalu pracuje siostra zakonna jako pielegniarka. Przyznam sie, ze od Niej ucze sie na co dzien, jak sobie radzic z tymi podwojnymi obowiazkami. Oby oddanych ludzi, tak jak Siostra bylo jak najwiecej, moze ten swiat sie nie pograzy w zlym...Mirek

Mirek, 2009-06-27

Czy są jakieś kryteria ogólne dla wszystkich zakonów, które musi spełniać osoba pragnąca wstąpić do zakonu? Jak wybrać odpowiedni zakon?

Marta, 2009-01-11

Zgadzam się z tą siostrą ja jak wiem,że ktoś jest siostrą zakonną mam tu na myśli tą bezhabitu to niekoniecznie się otwieram,ale mam większe zaufanie wystarczy by była nic więcej.Więc ta siostra też musi być chociaż jest zmęczona,ale Pan ją umacnia.Ta siostra jest bardzo fajna.

Justynka, 2008-12-22

mam 57 lat.Zawsze podziwiałem ciche zakonnice,Niech Bóg błogosławi tej siostrze lekarce i pozostałym w jej powołaniu dla drugiego człowieka.Od czasu pomodlę się swą niedoskonałą modlitwą w intencji tych anielskich istot.

jerzy, 2008-12-21



 
 strona główna

 „RÓŻANIEC”
-lipiec-sierpień 2018
 „Szerokie są drzwi ubogiej chaty”
 Rekolekcje wakacyjne 2015
 Zapraszamy do Rabki-Zdrój po wypoczynek i zdrowie!
 Każdy dzień rekolekcji uczył mnie czegoś nowego
 Szkaplerz karmelitański
 Bł. Ojciec Hilary Januszewski
 Maryja - doskonały przykład naśladowania Jezusa
 Eliasz - życie w obecności Boga
 Gdy jestem z Toba, ziemia mnie nie cieszy
 MARIANIE
 Pamiętajmy o różańcu!
 Błogosławiony Antoni Leszczewicz
 Błogosławiony Jerzy Kaszyra
 Błogosławiony Jerzy Matulewicz
 Błogosławiony Stanisław Papczyński
Copyright (c) 2006-2015 Zakony.pl Konto w portalu  |  Zakony żeńskie  |  Zakony męskie  |  Podziel się ...  |  O portalu  |  Kontakt  |  Partnerzy