Strona główna
Powołanie
Porozmawiaj
Spotkanie z ...
Jednym słowem
Drzwi Otwarte
Krużganek zakonny
Śladami świętych
Moja modlitwa
Listy od Was
Warto przeczytać
Galeria Foto

-- Partnerzy portalu --

Wydawnictwo Sióstr Loretanek

Żywa Wiara

Misyjne Drogi

-- Polecamy --

Oaza - Ko¶ciół Domowy
Sercanki bezhabitowe

 Spotkanie z ...


 Kiedy mówi się lub czyta o życiu zakonnym wyobraźnia podsyła nam natychmiast obraz siostry zakonnej w czarnym, szarym, lub brązowym habicie, z welonem na głowie z różańcem przy pasku, dużym krzyżykiem lub medalikiem na piersiach. Mało kto natomiast pomyśli o siostrze, po której na pierwszy rzut oka nie widać, że jest siostrą. Dlaczego tak jest? Ponieważ ta siostra jest siostrą bezhabitową tzn. nie nosi habitu, welonu albo jakiegoś innego zewnętrznego znaku, który wskazywałby na to, że jest zakonnicą.

Bezhabitowych Zgromadzeń zakonnych jest w Polsce kilkanaście. Jednym z nich jesteśmy my Córki Serca Maryi popularnie znane jako Sercanki. Naszą Rodzinę zakonną powołał do życia bł. Honorat Koźmiński – kapucyn, pod koniec XiX w. Taka forma ukrytego życia poświęconego Bogu jest z jednej strony skutkiem sytuacji w jakiej znalazł się wtedy Kościół, ale z drugiej strony to błogosławiony Owoc Bożej Woli

Temu zakonnikowi, który wiele czasu spędzał na rozważaniu Słowa Bożego i kontemplacji życia Rodziny z Nazaretu, dał Bóg poznać, że o istocie życia zakonnego nie świadczy suknia zakonna czy jakikolwiek inny znak, ale serce całkowicie i niepodzielnie oddane Bogu przez śluby zakonne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Maryja żyjąc w Nazarecie zewnętrznie nie wyróżniała się spośród innych niewiast, a Jezus nie miał żadnego „identyfikatora”, że jest Synem Bożym. Takie natchnienie towarzyszyło Honoratowi gdy rozpoczął organizowanie wspólnot zakonnych ukrytych przed światem, których założył 26 (do dziś istnieje 16 ), a siostrom przekazał takie struktury klasztorne:
„ klasztorem ich niech będzie Najświętsze Serce Jezusa, celą – skupienie i cisza wewnętrzna, kratami chroniącymi od świata – umartwienie i duch ofiary, ozdobą – cnoty zakonne, całym bogactwem – Bóg sam”.

Każdemu zgromadzeniu powierzył inne zadanie, ale jeden cel: na chwałę Bożą.
Nam Sercankom zlecił troskę o wychowanie dzieci i młodzieży. Mimo, iż Zgromadzenie ma już ponad 120 lat zadanie jest wciąż aktualne i przez nas realizowane. Wyraża się to przez nauczanie i wychowanie w szkołach, przedszkolach, internatach, domach dziecka. Dla dzieci i młodzieży, które są powierzone naszej opiece jesteśmy nie tylko nauczycielkami, wychowawczyniami, ale też siostrami i matkami.

Nie zawsze siostry są znane jako zakonnice tam, gdzie pracują. Przez to mają większą możliwość dawania świadectwa swojego chrześcijańskiego życia, nawet tam, gdzie według myślenia wielu zakonnica czy ksiądz nie ma wstępu.

W ramach apostolstwa młodych organizujemy rekolekcje i dni skupienia dla dziewcząt, podejmując ważne i często nurtujące młodzież tematy.

Będąc Sercanką czyli Córką Serca Maryi każda siostra uczy się od Maryi jak być Oblubienicą Jezusa; z Jej Najczystszego Serca pełnego miłości czerpie miłość, którą niesie i rozdaje innym; Temu Najczystszemu Sercu wynagradza za wszelkie zło. Nasza Matka Maryja ciągle uczy każdą Sercankę jak być Siostrą z „sercem”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o nas więcej zapraszamy na: www.sercanki.pl

Sercanki bezhabitowe 

CÓRKI NAJCZYSTSZEGO SERCA NMP -  Nowe Miasto n.Pilicą 
 

Co o tym myślisz?

Masz pytania?
Chcesz porozmawiać?
Zobacz tu... 

Komentarze:

- Sylwio Ja też jestem Sylwia, też ciągle szukam... Napweno Bóg wskaże nam tą jedyną drogę... Bardzo w to wierzę i sie o to modlę :)

, 2010-04-11

jestem osoba ktora odnalazlaswoje powolanie i ktora pragnie wstapic do waszego zgromadzenia.Mam 30 lat i nie wiem czy mnie przyjmiecie tymbardziej,ze jestem chora na epilepsje.Ale mimo wszystko ufam iz stanie sie tak jak Bog zechce.Z Bogiem

Beata, 2009-11-30

Uważam, że nie jest istotne to czy Siostry noszą habit czy nie, ale misja, którą spełniają zgodnie z wolą Pana Boga czyniąć tym samym nasz świat piękniejszym i radośniejszym. Szczęść Wam Boże Kochane Siostrzyczki:-)Mam nadzieję, że kiedyś bedę jedną z Was...

Lucyna, 2009-08-31

a ja uważam, czy w habicie czy bez ... wazne ze podjęły się sisotry działalności dla Ukochanego Jezusa Chrystusa i oczywiscie ludzi potrzebujących dobrego słowa. Jestem pełna podziwu i uwazam, ze z pewnością Jezus jest przy Was. Bycie tak pięknym duchowo, szczerze oddanym i o wilekim sercu cięzko... Jestem naprawde zdumiona :P Pozdrawiam serdecznie!

kasia, 2009-06-18

Wspaniałe Siostry,podziwiam Was i staram się szukać swojego sensu życia ,tak jak Wy znalazłyście swój.To cudowne ,że są tacy ludzie na świecie.Pozdrawiam i życze zdrowia i miłości.

Sylwia, 2008-11-09

Pozdrawiam - Was Kochane Siostry - dobrze że jesteście - dobrze że uwięcacie nas wszystkich swoją obecnością. Życzymy Wam dużo zdrowia,wytrwałości.

Krystyna, 2008-09-10

Niesamowite Siotry.Piekny charyzmat.Jednak...jednak w habicie jest to cos,z czego Siostry nie powinny rezygnowac.Tradycja,piekno,podkreslenie wyjatkowosci ludzi powołanych do szczegolnego słuzenia Bogu.

katarzyna, 2008-07-22 
 strona główna

 „RÓŻANIEC”
-lipiec-sierpień 2018
 „Szerokie są drzwi ubogiej chaty”
 Rekolekcje wakacyjne 2015
 Zapraszamy do Rabki-Zdrój po wypoczynek i zdrowie!
 Każdy dzień rekolekcji uczył mnie czegoś nowego
 Szkaplerz karmelitański
 Bł. Ojciec Hilary Januszewski
 Maryja - doskonały przykład naśladowania Jezusa
 Eliasz - życie w obecności Boga
 Gdy jestem z Toba, ziemia mnie nie cieszy
 MARIANIE
 Pamiętajmy o różańcu!
 Błogosławiony Antoni Leszczewicz
 Błogosławiony Jerzy Kaszyra
 Błogosławiony Jerzy Matulewicz
 Błogosławiony Stanisław Papczyński
Copyright (c) 2006-2015 Zakony.pl Konto w portalu  |  Zakony żeńskie  |  Zakony męskie  |  Podziel się ...  |  O portalu  |  Kontakt  |  Partnerzy