Strona główna
Powołanie
Porozmawiaj
Spotkanie z ...
Jednym słowem
Drzwi Otwarte
Krużganek zakonny
Śladami świętych
Moja modlitwa
Listy od Was
Warto przeczytać
Galeria Foto

-- Partnerzy portalu --

Wydawnictwo Sióstr Loretanek

Żywa Wiara

Misyjne Drogi

-- Polecamy --

Oaza - Ko¶ciół Domowy
ELŻBIETANKI

 Spotkanie z ...


 Charyzmatem Zgromadzenia jest życie według rad ewangelicznych i służba Bogu w osobach ubogich chorych starszych zwłaszcza w ich własnych domach. Miłość miłosierna do chorych od samego początku istnienia Zgromadzenia ma wymiar najpełniejszy, do poświęcenia własnego życia włącznie.

 Duchowość:
Zgromadzenie szczególnie czci Serce Jezusowe, źródło miłości pokornej, twórczej i dyspozycyjnej. Od Niego założycielki i kolejne pokolenia elżbietańskie uczą się całkowitego ukrycia w Bogu, miłości ofiarnej, aż do oddania życia.

Życie wspólnotowe Siostry prowadzą zgodnie z przyjętym porządkiem dnia.
Modlitwa, eucharystia, medytacja, wspólnota siostrzana są źródłem naszych sił w posłudze potrzebującym.

 Duchowość Elżbietanek opiera się na przykładzie patronki, Św. Elżbiety Węgierskiej, która pielęgnując chorych, usiłowała widzieć w nich Chrystusa. Swoim życiem pragniemy naśladować Chrystusa w Jego oddaniu sprawom Ojca i jak On pochylać się nad ludźmi będącymi w potrzebie. Służba chorym, cierpiącym, samotnym i opuszczonym, szczególnie w ich własnych mieszkaniach, służba pielęgniarska w szpitalach i domach opieki dla dzieci i dorosłych, praca wychowawcza w domach i zakładach dla dzieci, praca duszpasterska i apostolska w parafiach (katechetki, zakrystianki, organistki), służba dla Kościoła, praca misyjna, działalność z katolikami świeckimi we Wspólnocie Apostolskiej Św. Elżbiety.

 Śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa uzdatniają nas do niepodzielnej, swobodnej służby Bogu i ludziom.

Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety zostało założone 27 września 1842 r. w Nysie na ziemi śląskiej.

Na przestrzeni ponad 150 lat ok. 10 tys. elżbietanek służyło chorym, potrzebującym, dzieciom i ludziom starszym, pielęgnowało rannych żołnierzy w czasie kolejnych wojen w XIX i XX w. Niektóre siostry zostały wezwane do heroicznego oddania życia w czasie posługi, a w 1945 r. kilkanaście z nich zginęło śmiercią męczeńską w obronie wiary, czystości i ludzkiej godności. W 1954 r. ponad 370 sióstr św. Elżbiety wysiedlono do przymusowych obozów pracy w Gostyniu, Kobylinie i Dębowej Łące. Obecnie zgromadzenie posiada liczne placówki w Polsce i za granicą: w Brazylii, Czechach, Danii, Izraelu, Niemczech, Norwegii, Rosji, Ukrainie, Szwecji, Włoszech i na Litwie.

S.Anna Kolodziejczyk CSSE

ELŻBIETANKI -  Toruń 
 

Co o tym myślisz?

Masz pytania?
Chcesz porozmawiać?
Zobacz tu... 

Komentarze:

Ilona, a czemu nie wracasz?

siostra, 2010-05-10

Pozdrawiam moją kochaną siostrzyczkę s.Emanuelę ( Marta K) Dziękuję wam że jesteście ;)

karolcia, 2010-04-15

Bog wiedzial co robi dajac nam siostry

iza, 2010-03-25

Pozdrawiam Wszystkie Siostry Elżbietanki!!! Najbardziej moją ukochaną Siostrzyczkę Tereskę(Natalkę)!!!!!!!!

M;), 2009-06-12

chciałabym wiedzieć czy dziewczyna która nie jest dziewicą może wstąpić do zakonu?

majka, 2008-11-16

pozdrawiam czcigodne siostry . bylam we waszej wspolnocie 6lat i zaluje , ze wystapilam ciagle o was mysle . prosze o modlitwe

ilona, 2008-04-26

Pozdrawiam wszystkie siostry elzbietanki!!! Jak bylem w Polsce to duzo od nich sie nauczylem a teraz dzieki elzbietanskiej szkole moge dzielic sie z innymi doswiadczeniami! Pozdrawiam zwlaszcza siostre Margerite z Orlowa!!!

Fregrave;re Evermode o.praem, 2008-02-19

pozdrawiam wszystkie siostry niech wam BOG blogoslawi .bardzo prosze o modlitwe ktorej bardzo potrzebuje modlcie sie za mnie i moja rodzine /

renata , 2008-02-14

czy moge prosic o modlitwe za swoja rodzine . szczesc boze w nowym roku robert z krosna

robert, 2008-01-04

Z okazji nadchodzących świąt życzę Wam kochane siostry wszelkich łask potrzebnych w Waszej ofiarnej posłudze od Nowonarodzonego Dziecięcia i opieki Jego Przenajświętszej Matki na każdy dzień nadchodzącego Nowego Roku.Z Bogiem.

Anka, 2007-12-18

Wspaniały charyzmat, niech Pan Bóg siostra błogosławi. Moja koleżanka jest aspirantka u sióstr, świetne zgromadzenie :)

Hania, 2007-12-04

Wychowałam się przy Waszym Zgromadzeniu, zresztą moja mama i babcia również.Jesteście mi szczególnie bliskie i pamiętam o Was w mojej modlitwie.Bardzo ucieszyła mnie beatyfikacja Matki Marii, modlę się o rychłą beatyfikację Matki Franciszki.Pozdrawiam serdecznie całe Zgromadzenie, a szczególnie prowincję toruńską oraz "moją bliżniaczkę" z oazowych spotkań s.Łucję.Pozostańcie z Bogiem.

Anka, 2007-12-01

Szczęść Boże!! Taka piękna posługe dał Pan Siostrom. Pełnienie woli Bożej nie jest łatwe. Nie jest czyms prostym ujrzec w drugim człowieku Boga, a Siostry poprzez codzienną obecność z chorymi i cierpiącymi służą całym swym życiem Panu. Jest to piękne:) Pan Bóg z pewnościa to Siostrom wynagrodzi.:) SzczęśćBOŻE:)L:):):):)

Karmela:), 2007-11-25

Dziękuję za to,że jesteście.Niech Pan Wam błogosławi na drogach powołania.Pozdrawiam wszystkie Siostry,a szczególnie z prowincji poznańskiej i norweskiej.Szcżęść Boże.

M, 2007-11-16 
 strona główna

 „RÓŻANIEC”
-lipiec-sierpień 2018
 „Szerokie są drzwi ubogiej chaty”
 Rekolekcje wakacyjne 2015
 Zapraszamy do Rabki-Zdrój po wypoczynek i zdrowie!
 Każdy dzień rekolekcji uczył mnie czegoś nowego
 Szkaplerz karmelitański
 Bł. Ojciec Hilary Januszewski
 Maryja - doskonały przykład naśladowania Jezusa
 Eliasz - życie w obecności Boga
 Gdy jestem z Toba, ziemia mnie nie cieszy
 MARIANIE
 Pamiętajmy o różańcu!
 Błogosławiony Antoni Leszczewicz
 Błogosławiony Jerzy Kaszyra
 Błogosławiony Jerzy Matulewicz
 Błogosławiony Stanisław Papczyński
Copyright (c) 2006-2015 Zakony.pl Konto w portalu  |  Zakony żeńskie  |  Zakony męskie  |  Podziel się ...  |  O portalu  |  Kontakt  |  Partnerzy